تست التراسونیک

تست التراسونیک

تعداد بازدید : 36811 آخرین آپدیت : اسفند 93 قیمت : رایگان توجه : 1 دانلود مستقیم مشاهده در بازار

اطلاعات بیشتر درباره تست التراسونیک

نام برنامه : تست التراسونیک(سطح ۱)

***********************************

**مجموعه آموزشی تست التراسونیک بهمراه تصویر- کاملا رایگان**

** برنامه ای بسیار کاربردی و ویژه ی مهندسین متالورژی و مکانیک و بازرسین فنی **

 

در این برنامه اصول اولیه تست التراسونیک بصورت تصاویر همراه با توضیح جمع آوری شده است که امیدواریم مورد پسندتان باشد.

 

 

تاریخچه تست التراسونیک

 

در قرون وسطی کارگران ماهری که برای کلیساها ناقوس می­ساختند بصورت تجربی بعداز ضربه زدن به ناقوس از روی صدای آن به سلامت یا وجود عیب در آن پی می­بردند. از این قانون کارگران راه آهن نیز استفاده می­کردند بدین ترتیب که با چکش ضرباتی به چرخهای واگنها می­زدند و از روی نتهای صدا وجود عیب یا شل بودن چرخها را تشخیص می­دادند.

 

در سال ۱۸۸۰ برادران کوری کشف کردند که اگر کریستالهای کوارتز به شیوه خاصی بریده شده و در معرض فشار یا ضربه قرار بگیرند پتانسیل الکتریکی تولید می­کنند، در سال ۱۸۸۱ لیبمن فرضیه­ای ارایه کرد و گفت این اثر کریستالها بصورت معکوس هم قابل انجام است یعنی اگر کوارتز در معرض جریان الکترسیته متناوب قرار گیرد شروع به ارتعاش می­کند. در ۱۹۱۲ بعد از غرق شدن کشتی تایتانیک نیروی دریایی سعی کرد از طریق ارسال امواج صوتی و دریافت اکوهای برگشتی راهی برای تشخیص محل دقیق کوههای یخی بیابد، آنها از این طریق به شناسایی زیر دریاییها در طول جنگ جهانی اول پرداختند. در جنگ جهانی دوم نیز با استفاده از همین روش کمیته تحقیق و تشخیص ضد زیردریایی تشکیل شد که در جنگ آتلانتیک علیه قایقهای U کمک گسترده­ای به ارتش امریکا نمود. در ۱۹۲۹ فیزیکدان روسی بنام سوکولف به دانش ارسال ارتعاشات تولیدی به درون فلزات پی برد این کار بعدها توسط آلمانها دنبال شد.

اولین عیب یاب التراسونیک توسط اسبرول در۱۹۴۲ ساخته شد، اینکار همزمان توسط فایراستون امریکایی و یک فیزیکدان آلمانی انجام شد.

 

در ابتدا تست التراسونیک فقط در هواپیمایی کاربرد داشت ولی در ۱۹۵۰ در نیروگاههای برق بریتانیا برای تست قطعات فولادی با ضخامتهای بالا مورد استفاده قرار گرفت. بعد از جنگ جهانی دوم در ساخت نیروگاههای هسته­ای،  صنعت نفت و هواپیمایی  تست UT استفاده گسترده­تری یافت. امروزه دستگاههای UT از نظر اندازه، کارایی و تنوع در کاربرد پیشرفتهای چشمگیری نموده­اند.

 

 

منابع :

http://www.esab.cz

 

با تشکر

گروه روژ

 

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ! شما اولین باشید !