اندروید ۵ و کارهایی که برای بالا بردن امنیت آن باید انجام دهید

اندروید 5

اندروید ۵ به غیر از صورت زیبایی که دارد از امنیت بسیار بالایی نیز برخوردار است در این جا ما شما را با گزینه هایی که باعث شده امنیت اندروید ۵ بهتر شود آشنا می کنیم.

به نظر شما بزرگترین خطری که دستگاه اندرویدی شما را تهدید می کند چیست؟ اگر شما می گویید هکرها، تروجان ها و یا ویروس های مختلف، سخت در اشتباهید! چون بسیاری از تهدید های ریز و درشت اندروید را لمس نکرده اید. حال اندروید ۵برای همه ی آنها راه حل دارد:

قفل هوشمند:

Android-5.0-security

قفل کردن صفحه نمایش یکی از ساده ترین راه ها برای تأمین امنیت گوشی است، اما گوگل در یک آمار جالب گفته است که بسیاری از کاربران از این روش استفاده نمی کنند به دلیل آن که از نظر زمانی، وقت زیادی از کاربران برای باز کردن و قفل کردن گوشی  صرف می شود. البته این روش برای کسانی که از گوشی خود در طول روز استفاده کمتری دارند بد نیست. اما آن دسته از کاربرانی که بیشتر از بقیه با گوشی خود سرو کار دارند، این کار حوصله سر بر است. راه حل در دست اندروید ۵ می باشد با یک سیستم دقیق و فوق العاده صفحه نمایش، شما می توانید دستگاه اندرویدی خود را با دستگاه Bluetooth یا NFC و ساعت هوشمند خود لینک کرده و در مواقعی خاص مانند رانندگی با تجزیه تحلیل های مخصوص اندروید ۵ از قفل شدن بیهوده صفحه نمایش خود جلوگیری کنید.

در حال حاضر این تکنولوژی با نام Truste Face در اندروید ۵ قرار داده شده است. این سیستم قابلیت تشخیص مواقعی که کاربر نیاز به باز بودن صفحه ندارد را دارا می باشد و با سیستمی نقطه امن را تشخیص می دهد.

امنیت نامرئی :

دو تا از ویژگی های امنیتی مهم در اندروید ۵ به صورت نامرئی و بدون اطلاع کاربر لحظه به لحظه مراقب دستگاه اندرویدی شماست.

یکی از این ویژگی ها که در اندروید کیت کت به صورت نسبی راه اندزی شده بود ولی در این نسخه با قدرت بیشتری وجود دارد، با نام SELinux شناخته می شود. این پلیس امنیتی نامرئی اندروید از دست درازی نرم افزارهای نصب شده ی  فایل های سیستمی جلوگیری می کند. در نسخه اولیه این سیستم تقریبا به صورت دلخواه بود اما در اندروید ۵ این امر اجباری می باشد تا برنامه ها نتوانند فایل های اصلی اندروید را خراب کنند.

android-security-2-800x420

کلید قطع اضطراری :

یکی دیگر از دستاوردهای اندروید ۵ اضافه کردن کلید اضطراری یا (Kill Switch) به قالب کارخانه یا تنظیمات اصلی این بخش است که برای این کار نیاز به یک حساب کاربری در گوگل دارید که تقریبا کار مشکلی است اما دشوار تر از این کاری است که رباینده گوشی شما برای باز کردن آن دارد. این حرکت باعث می شود که شخص غریبه هیچ حرکتی با گوشی شما و اطلاعات شخصی شما نتواند بکند.

حساب مهمان در گوشی شما :

اندروید ۵ به همه چیز فکر کرده و عمل کرده است در این نسخه شما سه نوع حساب کاربری در اختیار دارید:

حالت مهمان : که یک درجه بالاتر از کاربر ناشناس با آن برخورد می شود.

حالت Profile Accounts : در این حالت می توانید از گوگل کردن بچه ها در مورد مسائلی که به صلاح آن ها نیست جلوگیری کنید!

و حالت User Accuonts : که در آن اجازه می دهد تا از تمامی برنامه ها و تنظیمات استفاده کنند اما نمی توانند خدشه ایی به حساب های دیگر وارد کنید.